Imperial War Museum - zdjęcia ze Stalagu XXA

Nasze Muzeum nawiązało współpracę z Imperial War Museum w Londynie zajmującym się szeroko rozumianą historią konfliktów zbrojnych, szczególnie tych z udziałem Wielkiej Brytanii od I wojny światowej do czasów współczesnych. Naszym celem jest podejmowanie wspólnych projektów naukowych i wzajemna promocja naszej działalności.

Pierwszym etapem naszej współpracy z Imperial War Museum jest wymiana informacji nt. więźniów brytyjskich przetrzymywanych w toruńskim obozie. Poniższa kolekcja zawiera ponad 250 zdjęć z obozu Stalag XXA, w którym przetrzymywani byli Alianci, głównie graffiti wykonanych przez więźniów. Zostały one wykonane przez pana Mariusza Gąsiora, kuratora IWM w wakacje 2011 r. i umieszczone na stronie internetowej Imperial War Museum:

www.iwm.org.uk/collections/item/object/205254363 (kliknij)

Jak dotąd udało nam się całkowicie zidentyfikować 44 więźniów oraz częściowo kolejnych 57 (głównie Brytyjczyków), choć identyfikacja ta może być niedokładna.

free counters